اجزا دستگاه آلتراسونیک

اجزا دستگاه آلتراسونیک

اجزا دستگاه آلتراسونیک

اجزا دستگاه آلتراسونیک از بخش‌های مختلف شامل ژنراتور، ترانسدیوسر، هورن، کابل‌های ارتباطی، سیستم پرس پنوماتیک و میز کار تشکیل شده است. در ادامه به توضیح هرکدام از بخش‌های نام برده پرداخته می‌شود.

  • ژنراتور

این قسمت از دستگاه وظیفه تولید فرکانس در توان مورد نیاز بسته به نوع محصول در محدوده کاری را بر عهده دارد. ژنراتور تهیه شده توسط شرکت سامرنیک دیجیتال می‌باشد و مجهز به نمایشگر رنگی 4.5 اینچی با تاچ مقاومتی است. قابلیت تغییر فرکانس از 15 تا 38 کیلو هرتز و توان از 1200 تا 4500 وات را دارد.

  • ترانسدیوسر

وظیفه تبدیل امواج از الکترونیکی به مکانیکی بر عهده ترانسدیوسر است. این قسمت از دستگاه امکان نصب قالب‌های مختلف جهت جوشکاری و پرس کاری مواد پلاستیکی را نیز دارا می‌باشد.  امکان ساخت از 4 تا 6 پیزو در اندازه‌های مختلف با فرکانس‌های متنوع طبق محصول نهایی جوش آلتراسونیک را دارد.

  • هورن

هورن یا کله گی قطعه‌ای فلزی از جنس‌های مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، استیل و تیتانیوم است. وظیفه انتقال انرژی الکترومکانیک  از ترانسدیوسر به جسم در حال جوش به عبارتی انجام جوشکاری به نمونه مورد بررسی را برعهده دارد و طبق نیاز مصرف کننده در اشکال مختلف طراحی می‌شود.

 

  • کابل‌های ارتباطی

کابل‌های ارتباطی شامل کابل برق، کابل انتقال فرمان و کابل انتقال انرژی می‌باشد. کابل برق، برق ژنراتور را تأمین می‌کند. کابل فرمان به نمایشگر دستگاه متصل می‌شود و زمان جوش توسط این کابل تعیین می‌شود و کابل انتقال انرژی وظیفه انتقال امواج الکترونیکی با قدرت بالا از ژنراتور به ترانسدیوسر را بر عهده دارد.

  • سیستم پرس پنوماتیک

این قسمت از دستگاه در پرس کردن قطعه کار به هورن و در نهایت جوش زدن قطعه کاربرد دارد.

  • میز کار

میز کار با توجه به نوع و اندازه محصول در ابعاد و شکل‌های مختلف تهیه می‌شود.

شماتیکی از دستگاه جوش آلتراسونیک در زیر آورده شده است.

تصویر شماتیک از دستگاه جوش آلتراسونیک*

برای دیدن اجزا دستگاه آلتراسونیک کلیک کنید.

 

 

https://www.twi-global.com/technical-knowledge/job-knowledge/ultrasonic-welding-of-injection-moulded*

components-part-1-process-and-equipment-061